Arkusz kalkulacyjny

Jak już zapewne wiesz podstawą każdego budżetu jest zestawienie przychodów i rozchodów, do tego celu służy omawiany na tej stronie arkusz kalkulacyjny stworzyłem go ponieważ potrzebowałem narzędzia, które będzie na tyle proste aby każdy, kto potrafi włączyć komputer z oprogramowaniem umożliwiającym edycję plików *.xls (Excell, Calc itp.) mógł z niego skorzystać i na tyle czytelne by można było wyciągać właściwe wnioski. Nie staram się nikogo przekonać do tego, że ten arkusz jest najlepszy, zależy mi na tym aby dzięki jego pomocy przekonać innych, że prowadzenie budżetu wcale nie musi być czymś nie osiągalnym. Poniżej opiszę jak korzystać z proponowanego arkusza do prowadzenia budżetu domowego.

 • Na początku musisz pobrać plik i zapisać go na swoim komputerze, proponuję zmienić mu nazwę zastępując słowo wzor na rok którego budżet dotyczy np. 2013.
 • W części arkusza Dochody możesz zmienić opis czterech wierszy od 4 do 7, z wiersza 4 i 5 potrącana jest dziesięcioprocentowa kwota, która pomniejsza DDN (Dostępny Dochód Netto) kwota ta zostaje uwzględniona w wierszu 9, na co przeznaczymy tą kwotę zależy od nas.
 • Następnie przejrzyj dokładnie opisy poszczególnych grup i kategorii wydatków, możesz w tym momencie zmienić je według swoich potrzeb. Dotyczy to tylko kartoteki Budżet roczny, w kartotekach miesięcy opisy wstawiane są automatycznie. Pozostawiłem również puste wiersze abyś mógł dodać brakujące według ciebie kategorie.
 • Teraz pozostało już tylko wprowadzanie danych do poszczególnych komórek arkusza.

5 myśli w temacie “Arkusz kalkulacyjny

 1. Aldona

  Na początku miałam opory aby korzystać z czegoś innego niż zeszyt, teraz nie mogłabym wrócić do pisania w zeszycie, tutaj wszystko jest czytelne i nie zajmuje tyle czasu.

 2. Jacek

  Bardzo fajna inicjatywa .Myślę że będzie pomocnym narzędziem dla mnie i mojej rodziny .Dziękuję i pozdrawiam

  1. Piotr Hołyński Autor wpisu

   Założeniem moim jest aby ten arkusz i ten blog stały się pomocą dla wszystkich chcących zarządzać swoimi finansami. Życzę wytrwałości.

  1. Piotr Hołyński Autor wpisu

   Cieszę się, że komuś może być pomocne to, co zrobiłem. jeżeli będziesz miała jakieś pytania związane z arkuszem, proszę pytaj, podzielę się chętnie swoimi doświadczeniami. Już niebawem będą następne arkusze.
   Wytrwałości w prowadzeniu budżetu.

Możliwość komentowania jest wyłączona.